Origjina
e largėt

Tradita
e familjes

Krijimtaria
artistike
Hyrje | Biografi | Ēamėria | Bilal Xhaferri | Vlerėsime


Tradita e familjes

Mazar dhe Bahrie Hysa

Babai i Shefki Hysės, Mazari, u pėrndoq si antikomunist nga diktatura, pavarėsisht se shtėpia e tyre nė Shalės ishte mbėshtetja kryesore e luftės, bazė partizane. Nė vitin 1960 Mazarin e larguan nga arsimi, pėr shkak tė vėllait tė tij nacionalist, Sadedinit, tė pushkatuar pa gjyq nga komunistėt mė 13 nėntor tė vitit 1943 nė spitalin partizan tė Theollogos.

Pra, mė nė fund familja e tyre ishte pėrfshirė nga mekanizmi i verbėr i luftės sė klasave, gjė qė e cėnoi rėndė edhe Shefkinė, pas vdekjes sė babait, Mazarit, nė vitin 1976.

Mazar Hysa, babai i Shefki Hysės, u nda nga kjo botė me shijen e njė jete tė hidhur nė buzė. Megjithatė Shefkiu arriti tė mbijetonte, falė genit qė trashėgonte nga tė parėt e fisit.