Origjina
e largėt

Tradita
e familjes

Krijimtaria
artistike
Hyrje | Biografi | Ēamėria | Bilal Xhaferri | Vlerėsime


"PARAJSA" E HUMBUR

Nga Shefki Hysa

Shėnime pėr librin "Nata e qiparisave tė huaj" e Artur Spanjollit

"Nata e qiparisave tė huaj" e krijuesit tė ri Artur Spanjolli ėshtė njė pėrmbledhje me poezi dhe esse qė shpreh nė thelb filozofinė e moshės sė tij. Arturi njėzetėvjeēar ēuditėrisht i ngjan njė plaku tė menēur nė krijimet e veta. Kjo vjen, ndoshta, ngaqė ka rendur aq shumė nė kėrkim tė parajsės sė ėndėrruar, saqė edhe nėse do ta gjente atė (?!), do tė ishte si diēka e pavlerė pėr shpirtin e tij tė stėrmunduar qė tanimė ka humbur diēka prej asaj qė quhet parajsė shpirtėrore-ndjeshmėrinė. Kjo vjen thjesht se pėr tė arritur njė sukses tė moshės ai, si shumė tė rinj shqiptarė, ka harxhuar tėrė potencia1in shpirtėror, atė potencial qė nė kushte normale do ta ndihmonte pėr tė ndėrtuar "parajsėn" e tėrė jetės sė tij.

Sidoqoftė, tjetėr gjė peripecitė e jetės e tjetėr gjė vlera e krijimtarisė; Arturi nė "Nata e qiparisave tė huaj" shprehet si njė autor i pjekur, megjithėse ky ėshtė botimi i parė. Odiseja e jetės sė tij nėpėr Ita1i e veēanėrisht nė Firence, ku arrin tė marrė pjesė nė njė konkurs letrar dhe fiton jo vetėm njė ēmim, po edhe njė mundėsi pėr t'u regjistruar nė Universitetin e kėtij qyteti tė lashtė, pėr letėrsi moderne, i ka dhėnė pėrvojėn e njė emigranti tė regjur. Pėrvoja nė njėrėn anė si dhe pėrmbledhja e krijimeve tė zgjedhura, nga tre vėllime tė ndryshme, brenda njė libri, e bėjnė botimin "Nata e qiparisave tė huaj" njė vepėr tė spikatur pėr autorin njėzetėvjeēar.

Botimet qė do tė dalin mė vonė do ta prezantojnė edhe mė denjėsisht Artur Spanjollin, megjithatė le tė kėnaqemi si fillim me kėtė libėr, i nderuar lexues.
Si tė mbetemi tė kėnaqur le t'i urojmė suksese tė mėtejshme kėtij poeti e prozatori tė gatuar prej jetės nė njė mėnyrė disi tė veēantė...

[ Kthehu ]