Origjina
e largėt

Tradita
e familjes

Krijimtaria
artistike
Hyrje | Biografi | Ēamėria | Bilal Xhaferri | Vlerėsime


KAPRIĒIOT E MOSHĖS

Nga Shefki Hysa

Shėnime pėr librin "Yjet e ėndrrave" tė Etleva Shahinit

Kush nuk e jetoi adoleshencėn e nuk i ndjeu kapriēiot e kėsaj moshe kaq kritike, kur ndihesh sa fėmijė dhe i burrėruar, sa fluturak dhe i menēur, megjithėse as fėmijė e as i ri e as burrė. Njė mot i paqendrueshėm adoleshenca, shi dhe diell, tufan i rrėmbyer dhe frullizė pranverore, acar dhe zheg; njė pafundėsi tė kundėrtash qė ēuditėrisht bashkėjetojnė brenda njė shpirti. Kupto, po tė duash se ē'ligjėsi veprojnė nė shpirtin adoleshent, ku pranvera dhe dimri dhe dielli dhe bora dhe flladi dhe era e marrė vrullojnė nė njė llavė qė pėrcakton karakteristikat e kėsaj moshe.

E tillė ėshtė edhe Etleva Shahini.

Duke qenė njėkohėsisht edhe poete, shpirti i saj i demostron edhe mė fuqishėm kapriēiot e moshės. E kėto kapriēio tejet origjinale janė mishėruar edhe nė vargjet e librit tė saj tė parė "Yjet e ėndrrave".

[ Kthehu ]