Origjina
e largėt

Tradita
e familjes

Krijimtaria
artistike
Hyrje | Biografi | Ēamėria | Bilal Xhaferri | Vlerėsime | WebMail

Vizito tė lutem:
Diplomatic Mission
Krahu i Shqiponjės
  Shefki Hysa
  Webfaqe Personale

Shefki Hysa

Shkollėn fillore e tetėvjeēare i kreu nė fshatin Shalės tė Konispolit. Shkollėn e mesme e pėrfundoi nė vitin 1976 nė Konispol tė krahinės sė Ēamėrisė. Pas shumė pėrpjekjesh, nė vitin 1989, u diplomua pėr gjuhė-letėrsi nė Fakultetin e Historisė dhe Filologjisė, tė Universitetit tė Tiranės. Ka kryer disa specializime nė fushėn e gazetarisė, botimeve dhe tė marrėdhėnieve publike e ndėrkombėtare. Gjatė viteve 1991-97 ka punuar si gazetar nė gazetėn “Ēamėria” dhe kryeredaktor nė gazetat “Kombi” e “Dielli”. Vazhdon tė drejtojė Shoqatėn Kulturore “Bilal Xhaferri” dhe Shtėpinė Botuese “Bilal Xhaferri”. Qė nga viti 1995 boton revistėn e pėrmuajshme “Krahu i Shqiponjės”, si vazhdimėsi e botimit me tė njėjtin titull tė Bilal Xhaferrit nė Chicago, SHBA.

Veprat
Veprat:
 1. “Diplomacia e vetėmohimit”, publicistikė (2008), botim i shtėpisė botuese “Kristalina-KH”, ISBN 99956-650-3-6.
 2. “Turtullesha dhe djalli”, tregime (1992), botim i shtėpisė botuese “Bilal Xhaferri”.
 3. “Robėr tė paqes”, roman (1994), botim i shtėpisė botuese “Bilal Xhaferri”.
 4. “Parajsa e mallkuar”, roman (1997), botim i shtėpisė botuese “Bilal Xhaferri”.
 5. “Rrėfimet e njė hajduti”, tregime (1999), botim i shtėpisė botuese “Arbėria”.
 6. “Aromė Ēamėrie”, tregime (2004), botim i shtėpisė botuese “Bilal Xhaferri”, ISBN 99927-960-1-4
 7. “Mrekullitė e rreme”, tregime (2005) botim i shtėpisė botuese “Bilal Xhaferri”, ISBN 99927-960-0-6
 8. Redaktor i “novelės” Lavirja e denjė pėr respekt” (1992), e shkrimtarit Zhan Pol Sartri (Jean-Paul Sartre).
 9. Redaktor i romancės “Dashuri fatale” (1992), e shkrimtarit Alfred de Myse (Alfred de Musset).
 10. Redaktor i romancės “Dashuri e pėrgjakur (Pėrtej largėsive)” (1992), e shkrimtarit Bilal Xhaferri.
 11. Redaktor i romanit “Krasta Kraus (Ra Berati)” (1993), i shkrimtarit Bilal Xhaferri' ISBN 99943-904-5-7.
 12. Redaktor i novelės “Kur dynden vikingėt” (1993), e shkrimtarit Pjetėr Arbnori.
 13. Redaktor i romancės “Bukuroshja me hijen” (1994), e shkrimtarit Pjetėr Arbnori.
 14. Redaktor i vėllimit poetik “Pjergulla e lotėve” (1995), i poetit Namik Mane.
 15. Redaktor i vėllimit me tregime “Njė natė e zakonshme” (2003), i autorit Namik Mane.
 16. Redaktor i romanit “Me putrat tona shetitėm botėn” (2007), i shkrimtares Xhulia Xhekaj, ISBN 99943-969-4-8.
 17. Autor i essesė “Letėrsia e dėnuar me vdekje nga politika”, gazeta “Shqip”, 10 shtator 2007.
 18. Autor i essesė “Letėrsia, pas vdekjes”, revista “Krahu i shqiponjės”, nr.81, 2007, etj., etj., botime e redaktime letraro-publicistike tė vetat dhe tė tė tjerėve nga mė tė larmishmet.
 
LIBRA TĖ BOTUAR:
Diplomacia e vetėmohimit
Diplomacia e vetėmohimit ėshtė njė libėr me publicistikė qė trajton zhvillime tė ēėshtjes ēame.
mė tepėr...

Turtullesha dhe djalli
Turtullesha dhe djalli ėshtė njė libėr me tregime interesante.
mė tepėr...

Robėr tė paqes
Robėr tė paqes ėshtė njė roman qė trajton...
mė tepėr...

Parajsa e mallkuar
Parajsa e mallkuar ėshtė njė roman qė trajton...
mė tepėr...

Rrėfimet e njė hajduti
Rrėfimet e njė hajduti ėshtė njė libėr me tregime...
mė tepėr...

Aromė Ēamėrie
Aromė Ēamėrie ėshtė njė libėr me tregime...
mė tepėr...

Mrekullitė e rreme
Mrekullitė e rreme ėshtė njė libėr me tregime...