Origjina
e largėt

Tradita
e familjes

Krijimtaria
artistike
Hyrje | Biografi | Ēamėria | Bilal Xhaferri | Vlerėsime


EVA E MASHTRUAR

Nga Shefki Hysa

"Engjėll mėkatar" titullohet vėllimi i parė poetik i 18-vjerēares Mirela Rapi, por mund t'i pėrshtatet bukur dhe sinonimi "Eva e mashtruar". Ēuditėrisht tė gjithė adoleshentet e kanė nga njė brengė, zhgėnjimin prej dashurisė sė parė. Dashurojnė tek partneri imazhin e mrekullueshėm, qė krijon bota e tyre ndjesore dhe kur ndeshin, tė shumtėn e rasteve, te cilėsitė e rėndomta tė tė dashurit, zhgėnjehen dhe ndihen tė mashtruara siē u ndie Eva, gruaja e parė nė tokė, pasi kafshoi mollėn e ndaluar, e joshur prej Djallit.

Zhgėnjimi pllakos si njė masė errėsire mbytėse nė shpirtin e tyre, aq sa, herė-herė, duket_e pashpresė dalja prej asaj nate. Shumica e vajzave me kurajė arrijnė tė gjejnė, mė nė fund, dritėn e shpėtimit nė vetvete dhe atėherė i kthejnė krahėt dėshpėrimit, rendin nė kėrkim tė dashurisė sė vėrtetė me pėrmasa reale. E tillė ėshtė dhe heroina e poetes sė re Mirela Rapi, njė "Engjell mėkatar" apo njė "Evė e mashtruar", qė kėrkon "Parajsėn" e vet nė kėtė botė mėkatare, qoftė dhe larg nė galaktika tė reja tė fantazisė.

[ Kthehu ]