Origjina
e largėt

Tradita
e familjes

Krijimtaria
artistike
Hyrje | Biografi | Ēamėria | Bilal Xhaferri | Vlerėsime


DEMONI

Nga Shefki Hysa

Shėnime pėr librin "Rebel" tė Shpėtim Roqit

Pushteti, nė tė gjitha kohėrat, shumė a pak, kėrkon bindje gjer nė fanatizėm, ushtarė tė nėnshtruar, radhė shpirtrash tė vdekur, nga baza e nė majė tė piramidės. Pushteti ėshtė uniformitet, unison politik. Pushteti vetėm kėshtu mbijeton. Pushteti i druhet mendimit tė lirė, shpirtit tė gjallė e rebel.
Pushtetarėt i tremben LIRISŹ. Nuk bėhet fjalė pėr liri absolute, por pėr liritė njerėzore, pėr atė frymėmarrje shoqėrore qė i duhet patjetėr njeriut pėr tė qenė NJERI. Pėr atė hapėsirė shpirtėrore qė synojnė poetė si Shpėtim Roqi. Po mjerisht, janė tė paktė shpirtrat pa pranga paragjykimesh, shpirtrat e lirė. Aq tė paktė, saqė pushteti nė emėr tė shumicės, guxon t'i anatemojė, t'i gjymtojė, t'i nėnshtrojė, t'i skllavėrojė; po tė mundet edhe t'i asgjėsojė...

Sa tė rrallė mbeten shpirtrat e lirė. Pikėrisht ata shpirtra, imazhin e tė cilėve bartin poezitė e Shpėtimit. Rebelė qė orė e ēast sfidojnė pushtetarėt, qė orė e ēast u rri mbi krye mallkimi i pushtetarėve. Mallkimi i pushtetarėve qė shenjojnė me gishtin tregues: "DEMONI"! Ja, "Demoni"! "Pėrzejeni Demonin!
Dhe turma fanatikėsh syverbuar, nė kor, pėrsėrisin: "Demoni, Demoni! Pėrzereni Demonin!"
Paēka se pėrballė tyre ngrihet Engjėlli Mbrojtės. Paēka se predikon lirinė e tyre, gjallėrinė njerėzore...
DEMONI! Nė fakt, Demoni, ėshtė figurė mitologjike. Megjithatė, pushtetarėt e thėrrasin sa herė nė skenėn politike, kur shpallin heretikė kundėrshtarėt e vet.
Pikėrisht ky DEMON kėlthet nėpėr vargjet e poetit Shpėtim Roqi. Do ta gjeni tė shpirtėzuar nė poezinė e tij...

[ Kthehu ]